ICH CZWORO

Data Imprezy

5/25/2019

Czas Imprezy

7:00 PM

Miejsce Imprezy

Chopin Theatre
1543 W Division St, CHICAGO

Organizator

Founder Polish American Actors Theatre

WYPRZEDANE
Event Details
Kategoria: Teatr
ICH CZWORO

Drodzy Panstwo
Nie było pokolenia, dla którego twórczość Gabrieli Zapolskiej byłaby obojętna. W historii polskiej literatury jej dorobek artystyczny nie ma sobie równych. Jej sztuki teatralne, nowele i powieści są uznawane za arcydzieła. Dla nas, Polaków, Zapolska to pisarka wybitna i genialna. Postacie, które stworzyła na trwałe zapisują się w naszej pamięci. Zapolska całe życie marzyła o tym, aby przyjechać do Ameryki. Niestety, nie udało jej się to. Teraz my, z zespołem Polish American Actors Theater, mamy niezmierną przyjemność zaprezentować Państwu arcydzieło sceniczne – sztukę Ich Czworo w obsadzie aktorów z Chicago. Drodzy Państwo, Ogromnie cieszę się na spotkanie z Państwem.
Mariusz Krzysztof Kotowski Założyciel / Dyrektor Artystyczny


MARIUSZ KRZYSZTOF KOTOWSKI
Founder Polish American Actors Theatre/ Creative Director
Mariusz Krzysztof Kotowski to wielokrotnie nagradzany amerykański pisarz i reżyser filmowy polskiego pochodzenia. Urodził się i dorastał w Polsce, gdzie ukończył studia z tytułem magistra nauk pedagogicznych. Karierę w dziedzinie tańca i choreografii kontynuował w Londynie, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie jako choreograf pracował z aktorami i tancerzami, jednocześnie studiując reżyserię filmową na Uniwersytecie Nowojorskim. Pierwszym niezależnym projektem filmowym Kotowskiego był film dokumentalny pt. P​ ola Negri: W kinie życie jest snem​,​ z​ awierający wywiady z nagrodzonymi Oskarami amerykańskimi gwiazdami Hayley Mills i Elim Wallachem. Film zadebiutował w 2006 r. w Los Angeles, a następnie w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA. Europejska premiera filmu miała miejsce w paryskim Cinémateque Française w 2010 r., w ramach odbywającego się tam festiwalu filmowego Poli Negri.
W kolejnych latach Kotowski skoncentrował się na pisaniu scenariuszy i reżyserowaniu niezależnych filmów pełnometrażowych. W 2009 r. nakręcił pełnometrażowy film fabularnypt.​Esther’sDiary​[P​ amiętnikEsther]​;w2010r.odbyłasiępremierakolejnego filmu Kotowskiego – thrillera psychologicznego D​ eeper and Deeper​ [​NiebezpieczneGry]. Oba filmy zdobyły liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie.
W 2012 r. Kotowski jako producent wykonawczy przygotował i wydał zestaw płyt DVD obejmujący cztery mniej znane nieme filmy Poli Negri, pod zbiorowym tytułemPola Negri: The Iconic Collection “The Early Years”​ [​Pola Negri: Kultowa kolekcja „Początki kariery”​ ]. Niezwykle pochlebne recenzje na temat tej kolekcji ukazały się w Los Angeles Times i innych publikacjach. KotowskijestrównieżautorembiografiiPoliNegript.P​ olaNegri:LegendaHollywood.Książka ukazała się w Polsce w 2011 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka i została uznana za „Książkę Roku” Magazynu Literackiego Książki. Druga książka Kotowskiego pt. ​Pola Negri: Własnymi słowami​ ukazała się w Polsce w 2014 r. W tym samym roku wydawnictwo uniwersyteckie University Press of Kentucky wydało pierwszą amerykańską książkę Kotowskiego pod tytułem ​Pola Negri: Hollywood’s First Femme Fatale​ [​Pola Negri: Pierwsza hollywoodzka femme fatale]​ . We wrześniu 2014 r. Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Jorku zorganizowało specjalne spotkanie autorskie z Kotowskim, poświęcone tej książce.
W 2016 r. Kotowski nawiązał współpracę z Telewizją Polską w Chicago, jako producent i reżyser sztuki Gabrieli Zapolskiej ​Mężczyzna​, wystawionej na deskach teatru Chicago Dramatists. W tym samym czasie Kotowski realizował niezależny projekt sceniczny w Los Angeles, we współpracy z MB Stage Productions​ ​reżyserując
sztukę ​Shadow of Doubt​ [​W cieniu niepewności​], wystawioną w ramach niezależnego festiwalu Hollywood Fringe Theater Festival.
Obecnie, Kotowski pracuje nad kilkoma innymi sztukami teatralnymi, które planuje wystawić w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
Kotowski wraz z żoną Heidi mieszka w Austin, w stanie Teksas.
KATARZYNA SOWACKI Production Manager
Katarzyna Sowacki jest znaną postacią w środowisku Polonii w Chicago. Od wielu lat zajmuje się konsultacjami biznesowymi, pomaga w rozwoju indywidualnym oraz rozwoju firm w dynamizacji i organizacji pracy. W Polish American Actors Theatre zajmuje stanowisko kierownika produkcji, co jest dla niej nowym wyzwaniem. Współpracuje z wieloma organizacjami, które mają na celu rozwój i promowanie kultury polskiej w kraju i w USA.
Teatr zawsze był jej bliski. Podczas studiów na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy brała udział w wielu produkcjach teatralnych.
Obecnie w Chicago zajmuje się udzielaniem konsultacji z zakresu rozwoju biznesu oraz pracą w Polish American Actor Theater.
Z mężem Wiktorem i synem Michałem mieszkają w Chicago.
Julitta Mroczkowska Aktorka
Julitta Mroczkowska, urodzona we Wrocławiu, od lat zamieszkała w Chicago USA.
W liceum laureatka wielu konkursów recytatorskich w skali ogólnokrajowej, podjęła współpracę z teatrami studenckimi Ad Hoc i Kalambur. Prace na scenie kontynuowała
w trakcie studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Po otrzymaniu eksternistycznych uprawnień aktorskich przy PWST w Warszawie wyjechała do USA. Wkrótce po przyjeździe aktywnie włączyła się w życie teatralne Polonii chicagowskiej. Została zaangażowana do zespołu Teatru Refrena, z którym odbyła wiele tur objazdowych po USA i Kanadzie. Grając główne role w produkcjach Refrena (rewie i sztuki) wyjeżdżała kilka razy na gościnne występy do Londynu.
Julitta Mroczkowska wystepowala w wielu sztukach wystawionych w Chicago pod dyrekcja p. Wandy Zbierzowskiej i Lidii Pucińskiej jak np. Mazepa, Chata za wsia, Tango, Kwatera nad Adriatykiem,Dwaj mężowie Pani Marty, Skrzypek na dachu, My Fair Lady, Sound of Music i wiele innych. Brała udział w wieczorach kabaretu Bocian oraz jego produkcji sztuki Lato w Nohant..
Od lat zwiazana ze Scena Polonia grała w bajkach Królowa Śniegu, Pinokio, Pipi Pończoszanka oraz sztukach Wesele i Mężczyzna Idealny. Występowała również w wielu rolach w sztukach prezentowanych przez Teatr przy Stoliku Alicji Szymankiewicz. Aktywnie uczestniczy w Wieczorach Poezji pod dyrekcja Elzbiety Kochanowskiej. Jej kredyty filmowe to mini serial Bobby and Iza, odcinek Polsatu - Pasjonat i krótki film 7 scenes from home.

GRZEGORZ CHILIŃSKI Aktor
Grzegorz Chiliński, Lat 50. Urodził się w Olsztynie. Dzieciństwo spędził w Ełku. Ukończył 6 letnią szkołę muzyczną. Do USA przybył w 2003 roku. Jako muzyk oraz aktor od kilkunastu lat występuje w USA w polonijnych teatrach w komediach m.in („Mężczyzna idealny”, - Johna von Düffela, dramatach m.in „Wesele” Wyspiańskiego.
Występuje również w recitalach, musicalach, spotkaniach poetyckich i kabaretowych oraz w bardzo licznych przedstawieniach dla najmłodszych. Gra w sztukach dla dzieci i dorosłych. Posiada bogate życie sceniczne, gdyż rocznie wciela się w co najmniej 10 różnych postaci. Natomiast w życiu prywatnym do jego najważniejszych ról należy bycie tatą dorosłej już Aleksandry, ojczymem dla Nicolki oraz mężem Ani Chilińskiej, z którą jest w związku od 2015 roku.
Dzisiaj ogromnym wsparciem w jego aktorskiej karierze stała się żona Anna, która także wcieliła się w rolę menadżera męża , dbając o jego właściwą promocję i czuwając nad dalszym rozkwitem talentu Grzegorza. Jak sam mówi- ogromne wsparcie kochającej kobiety dodaje mu twórczych skrzydeł
.
Anna Dolecki Aktorka

Urodziłam się i wychowałam W Krakowie, gdzie ukończyłam IV Liceum Ogónokszałcące , Wyższą Szkolę Pedagogiczną oraz Studio Teatralne.
Od młodych lat byłam postrzegana jako uzdolniona artystycznie. Konkursy literackie oraz recytatorskie wygrywane na szczeblu wojewódzkim, przynosiły mi wiele satysfakcji. Związana z teatrem i pracą na scenie od wczesnych lat realizowałam swoje zainteresowania sztuką teatralną W czasach studenckich na krótko związana z Teatrem 38 .
Wkrótce po ukończeniu studiów wyjechalam do Stanow Zjednoczonych, gdzie mieszkam na stale od wielu lat.
Tutaj podjęłam pracę nauczyciela w szkole publicznej w Chicago, a póżniej pracę w bankowości, która kontynuuje do dzisiaj. Jestem też nauczycielem w szkole polonijnej im. M. Curie Skłodowskiej
Po wielu latach postanowilam wrocic na scenę. Zadebiutowałam spektaklu “Męzczyzna”- Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Mariusza Kotowskiego , w roli Julki.
Spektakl został wystawiony w teatrze Dramatists, w lipcu 2016 roku i cieszył się ogromnym powodzeniem.
Od tamtej pory pozostaje czynnie na scenie, związana z Teatrem Scena Polonia gdzie grałam postać Królowej Śniegu, lisicy w spektaklu Pinokio czy dwukrotnie rolę Anioła dyrektora w Betlejem dla Świata. Pomagam też w realizacji innych projektów artystycznych i wieczorów poezji.
Obecnie wcielam się w rolę guślarza w "Dziadach "- Adama Mickiewicza, które już wkrótce ukażą się na scenie teatru Scena Polonia oraz w gram rolę Żony w spektaklu Gabrieli Zapolskiej ‘Ich czworo” reżyserowanej przez Mariusza krzysztofa Kotowskiego.
Sztuka dramatyczna oraz powrót na scenę to moja wielka przygoda oraz spełnione marzenie.


EDYTA LUCKOS Aktorka
Urodzona w Krakowie . Od wczesnej młodości zafacynowana sztuką dramatyczna , juz w liceum reżyserowała szkolne spektakle teatralne. Absolwentka aktorskiego studium policealnego La’Arte Studio.W krakowie współpracowała z krakowską sceną salezjanską. Od 1999 w Chicago współpracuje z teatrami polonijnymi. Interesuje ją teatr nowoczesny, prowokacyjny, niezlezny. W wolnych chwilach tańczy.
NICOLE FIGLEWICZ Aktorka
Nicole Figlewicz urodzona w Chicago w 2004. Córka Pawla Figlewicza oraz Anny Chilinski. Uczennica 8 klasy junior high school.
Pasję do teatru zaszczepił w niej aktualny mąż mamy -aktor Grzegorz Chilinski , z którym to zagrała swoje pierwsze przedstawienie.
Swoje pierwsze kroki na deskach teatru postawiła mając 10 lat. Od tego czasu bierze systematycznie udział w warsztatach teatralnych oraz chicagowskich przedstawieniach.ALDONA OLCHOWSKA Aktorka
Urodzona w Chełmie córa Ducha Bielucha, studiowała w Lublinie, najstarsze dziecko swoich rodziców, pierwsza wnuczka swoich dziadków. Na obiad umówiłaby się ze swoimi pradziadkami.

MARCIN KOWALIK Aktor

Urodził się w Zaklikowie. Od najmłodszych lat, dzięki rodzicom związany z literaturą i sztuką. Obecnie mieszka w Chicago gdzie pracuje jako sceniczny nadzorca projektów. Związany z wieloma chicagowskimi scenami.
Występował w przedstawieniach Studio Teatralne Modjeska “Alicja w krainie czarów” i “Wesele”.
Był członkiem Kabaretu Bez Rutyny, gdzie wcielał się w rolę Czerwonego Kapturka w sztuce Radzikowskiej “Dlaczego Czerwony Kapturek nie dotarł do domu babci” oraz w rolę Poslańca w “Puzderku “.
Obecnie gra rolę Męża w sztuce Gabrieli Zapolskiej “ Ich czworo” reżyserowanej przez Mariusza Krzysztofa Kotowskiego.
Marcin bierze również częsty udział w wieczorach poetyckich z własnymi kompozycjami muzycznymi do wierszy własnych, jak również współczesnych poetów chicagowskich.

NICOLE FIGLEWICZ Aktorka
Nicole Figlewicz urodzona w Chicago w 2004. Córka Pawla Figlewicza oraz Anny Chilinski. Uczennica 8 klasy junior high school.
Pasję do teatru zaszczepił w niej aktualny mąż mamy -aktor Grzegorz Chilinski , z którym to zagrała swoje pierwsze przedstawienie.
Swoje pierwsze kroki na deskach teatru postawiła mając 10 lat. Od tego czasu bierze systematycznie udział w warsztatach teatralnych oraz chicagowskich przedstawieniach.


ANNA CHILINSKI Charakteryzatorka
Anna Chiliński, rok urodzenia: 1976, Polska – Od 2003 mieszka na stałe w USA. Jest charakteryzatorką telewizyjno-teatralną od 2004 roku, stylistką oraz profesjonalną „makeup artist”. Ukończyła Międzynarodowa Akademie Makupu London Eyes w Chicago oraz dodatkowe kursy w Los Angeles. Współpracuje (współpracowała) z największymi agencjami modelingowymi takimi jak Elite Model Management, Ford, FACTOR WOMEN Model Management , Utive, John Casablanca Talent Agancy, Nine9 , ze znanymi projektantami oraz najlepszymi fotografikami. Pod jej pędzlem znaleźli się znani celebryci m. in : Doda-polska gwiazda piosenkarka, Anna Guzik, gwiazda hollywood aktorka- Izabela Miko, Agata Młynarska, znana złota medalistka-Shannon Miller, Larisa Kronfeld, Agata Rubik, Piotr Rubik, Rafał Mroczek, Marek Balata, Grażyna Auguścik i wielu, wielu innych.
Jej prace gościły w znanych czasopismach dla kobiet oraz na okładkach (Vogue , Szikagowianka, Polki w Świecie, Fashion Chicago, Bridal Chicago, BeauNu...)
W listopadzie 2012 przy wyborach prezydenckich ( Obama election) w McCormick Palace w Chicago jako jedyna wizażystka przygotowywała międzynarodowych korespondentów do live news, a w Maju tego samego roku w NATO Summit w Chicago
Trzykrotna jurorka w American Miss Teen Pageant 2013, 2014, 2015
Jako charakteryzator od efektów specjalnych, zdarzało jej się nawet pojawiać na planach filmowych amerykańskich produkcji.
Jest mamą Nicolki a od 2017 roku także żoną oraz menedżerem Grzegorza Chilińskiego znanego chicagowskiego aktora.