Wyszyński Sobota 1:00 pm

Data Imprezy

12/11/2021

Czas Imprezy

1:00 PM

Miejsce Imprezy

PickWick
5 S Prospect Ave., Park Ridge

Organizator

JP2Group

Event Details
Kategoria: Film
Wyszyński Sobota 1:00 pm

Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”.
Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać - pyta bohater. W czasie krytycznych sytuacji, takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek, przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach zabandażowanych Powstańców czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego hartuje się i kształci.
„Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”

Informacje szczegółowe:

CZAS TRWANIA: 90 min
GATUNEK: dramat wojenny, biograficzny
RODZAJ: fabularny
OBSADA AKTORSKA

Ksawery SZLENKIER - ks. por. Stefan Wyszyński ps. Radwan III
Małgorzata KOŻUCHOWSKA - Matka Róża Czacka
3. Ida NOWAKOWSKA - Siostra Serafina
4. Marcin KWAŚNY - por. Zygmunt Sokołowski ps. Zetes
5. Adam FIDUSIEWICZ - pchor. Stanisław Brzoza
6. Agnieszka KAWIORSKA - Zosią Łączniczka KSM
7. Dominik CHMIELEWSKI - ks. Jerzy Baszkiewicz ps. Radwan II
8. Robert CZEBOTAR - obesrt Kurt Landowski
9.Lech DYBLIK - Haputmann Otto von Schutz
10. Jan MARCZEWSKI - powstaniec Jaś Wojciechowski
11. Wojciech SUKIENNIK - dr Jan Cebertowicz ps. Świerk
12. Mariusz DRĘŻEK - porucznik SS - Hauptman Kotz


EKIPA PRODUKCYJNA: producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. Koproducentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”.
Bracia Sykowie wspólnie, współtworzą studio filmowe High Hope Films. Dotychczas znani są z takich filmów jak: „The Human Experience Wszystko o człowieku” - (32 nagrody na różnych festiwalach), „Outcasts - Szare Anioły”, „Pewność”. Są autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie youtube: „Do zobaczenia w Niebie”.
Autorem scenariusza filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest Tadeusz Syka, który jako spiritus movens projektu podjął się reżyserii filmu, przy współudziale Jakuba Nurzyńskiego („Wiedzmin - Pół wieku poezji później”). Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie: 5 operatorów). Realia epoki odtwarzają w pierwszej kolejności Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces” oraz „Primie Fury” oraz statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski. Ponadto w filmie pojawiają się szerokie efekty pirotechniczne w wykonaniu mistrza pirotechniki Artura Sobieraja. Bezpieczeństwa na planie pilnował Pion Ochrony Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Oddział Straży Pożarnej w Laskach. Konsultacji historycznych podjęli się Tomasz Karasiński, Grzegorz Krynicki oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.